Co warto wiedzieć o paraolimpiadach

Igrzyska paraolimpijskie to międzynarodowe zawody sportowe dla sportowców z niepełnosprawnością. Słowo "paraolimpijskie" pochodzi od greckiego przyimka "para" (oznaczającego obok lub obok) i słowa "olimpiada". Tak więc "paraolimpijski" oznacza dosłownie "obok olimpiady". Igrzyska paraolimpijskie odbywają się bezpośrednio po igrzyskach olimpijskich, co dwa lata. Podczas gdy Igrzyska Olimpijskie odbywają się latem, Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się zimą, dlatego powszechnie nazywa się je "Zimowymi Igrzyskami Paraolimpijskimi". Jednak nie zawsze tak będzie - w 2026 r. Zimowa Paraolimpiada odbędzie się w październiku, a nie w lutym.

Kto może uczestniczyć w paraolimpiadzie?

Słowo "paraolimpijski" pochodzi od greckiego przyimka "para" (oznaczającego obok lub obok) i słowa "Olimpiada". Tak więc "paraolimpijski" oznacza dosłownie "obok olimpiady". Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się bezpośrednio po Igrzyskach Olimpijskich, co dwa lata. Podczas gdy Igrzyska Olimpijskie odbywają się latem, Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się zimą, dlatego też są powszechnie nazywane "Zimowymi Igrzyskami Paraolimpijskimi". Jednak nie zawsze tak będzie - w 2026 r. zimowa paraolimpiada odbędzie się w październiku, a nie w lutym. W przeciwieństwie do Igrzysk Olimpijskich, do udziału w Paraolimpiadzie nie obowiązują żadne normy kwalifikacyjne. W Igrzyskach Paraolimpijskich może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy umiejętności sportowych. Jedynym wymogiem jest to, że sportowcy muszą być niepełnosprawni fizycznie, z powodu choroby lub wypadku, co upośledza ich ruch. W przeciwieństwie do Igrzysk Olimpijskich, do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich nie obowiązują żadne normy kwalifikacyjne. W Igrzyskach Paraolimpijskich może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy umiejętności sportowych. Jedynym wymogiem jest to, że sportowcy muszą mieć niepełnosprawność fizyczną, spowodowaną chorobą lub wypadkiem, która upośledza ich ruchy. Motto Igrzysk Paraolimpijskich brzmi: "Siła ludzkiego ducha". Igrzyska Paraolimpijskie to coś więcej niż tylko wydarzenie sportowe. Są one demonstracją możliwości osób o szerokim zakresie sprawności fizycznej i umysłowej. Są źródłem inspiracji dla sportowców i przypominają o możliwościach wszystkich istot ludzkich.

Jakie są podstawowe zasady Igrzysk Paraolimpijskich?

Podstawowe zasady Igrzysk Paraolimpijskich są takie same jak zasady Igrzysk Olimpijskich. Sportowcy muszą być uczciwi, przestrzegać zasad i wykazywać się dobrym sportowym zachowaniem wobec przeciwników. Podstawowe zasady Igrzysk Paraolimpijskich są takie same jak zasady Igrzysk Olimpijskich. Sportowcy muszą być uczciwi, szanować zasady i wykazywać się sportową postawą wobec przeciwników. Sportowcy z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową są podzieleni na osiem dyscyplin: Narciarstwo alpejskie, Biathlon, Biegi narciarskie, Hokej na saniach lodowych, Saneczkarstwo lodowe, Narciarstwo klasyczne, Koszykówka na wózkach, Curling na wózkach, Hokej na wózkach, Tenis na wózkach i Rugby na wózkach. Sportowcy z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową są podzieleni na osiem dyscyplin: Narciarstwo alpejskie, biathlon, biegi narciarskie, hokej na saniach lodowych, saneczkarstwo, narciarstwo klasyczne, koszykówka na wózkach, curling na wózkach, hokej na wózkach, tenis na wózkach i rugby na wózkach. Jest 10 medali paraolimpijskich: dwa złote, dwa srebrne i sześć brązowych. Medale paraolimpijskie mają taki sam wzór jak medale olimpijskie, ale różnią się kolorem. Jest 10 medali paraolimpijskich: dwa złote, dwa srebrne i sześć brązowych. Medale paraolimpijskie mają taki sam wzór jak medale olimpijskie, ale różnią się kolorem.